تبلیغات
دزفول قهرمان، پایتخت مقاومت ایران...... - قدیمی ترین پل جهان
تاریخ : یکشنبه نهم مرداد 1390 | 11:45 قبل از ظهر | نویسنده : سید مجتبی صائبی نیا

قدیمی ترین پل جهان در دزفول با گذشت بیش از 17 قرن از ساخت آن همچنان سالم و با دوام محل تردد عابرین است.....................

این پل در سال 260 میلادی به دستور شاپور اول ساسانی توسط 70 هزار اسیر رومی دربند ایرانیان احداث شد و در حالی كه بیش از 17 قرن از عمر آن می گذرد، به عنوان باستانی ترین پل جهان اكنون نیز محل تردد عابرین است. این پل دارای 14 دهانه است وآب رودخانه دز از زیر آن عبور می كند.

پل مزبور از سنگ ساروج و آهك بنا شده و در دوران حكومت عضدالدوله دیلمی، صفویان و پهلوی چندین بار بازسازی شده اما پایه های پل حكایت از دوران ساسانی دارد

به گفته مورخان این پل یك اثر منحصر بفرد تاریخی است كه تاكنون توانسته تا این زمان دوام بیاورد.

این پل كه تقریبا در مركز شهر دزفول قرار دارد شرق و غرب شهر را به هم متصل كرده و در گذشته نه چندان دور راه عبور و مرور شهرهای اندیمشك، شوشتر و دزفول را به هم پیوند می داده .

شایان ذكر است در سال88 به خاطر حفاظت از این اثر مهم باستانی، تردد خودروهای سواری ازپل دزفول یك طرفه اعلام شد و  امروز در حالی كه هنوز پل پنجم افتتاح نشده است( پل پنجم دزفول كه پایین تر از پل قدیم احداث می شود ) پل قدیم دزفول به طور كامل بسته اعلام شده تا این اثر مهم باستانی همچنان محفوظ بماند.

منبع:

نمای ایران
طبقه بندی: قدیمی ترین پل جهان،

  • اسپرت
  • زمستانه
  • کارت شارژ همراه اول